Wynajem mieszkania

Wynajem mieszkania

Gdy mamy w swoim posiadaniu mieszkanie, z którego przestaliśmy korzystać, zazwyczaj stajemy przed ciężkim dylematem: sprzedać czy wynająć? Bardzo często się zdarza, że nie mamy pojęcia co zrobić, co bardziej się opłaca i w co warto zainwestować. Polecamy dokładnie przyjrzeć się zaletom wynajmu mieszkania, jako dobremu sposobowi na zarobek.

 

Wynajmę mieszkanie

Każdego rodzaju inwestycja, w tym szczególnie w nieruchomości, musi być podparta kalkulacją finansową, nie tylko wyczuciem czy emocjami. Takie chłodne i dokładne przeanalizowanie jest trudne, wymaga sporo czasu i pracy. Kwestia inwestycji w nieruchomości budzi już wiele kontrowersji. Pojawia się sporo głosów, że jest to rzecz w dzisiejszych czasach zupełnie nieopłacalna. Nie można się z tym zgodzić. Inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne, lecz wszystkie decyzje trzeba podejmować z głową na karku, mając również na uwadze pewne ryzyko.

 

Dlaczego warto wynająć mieszkanie?

Jak już wspomniałem, najważniejszą kwestią inwestycji jest kalkulacja finansowa. Pierwszy krok w kwestii wynajmu to kalkulacja jego opłacalność. Najpoważniejszym błędem jest wrzucenie wszystkich nieruchomości do jednego worka. Każde mieszkanie w zależności od swoich parametrów, wyposażenia czy lokalizacji będzie różniło się swoją ceną. Także ze względu na to ceny najmu będą się różnić. Musimy zdać sobie sprawę czego tak naprawdę potrzebujemy i na ile jesteśmy zdolni i w jakiej sytuacji obecnie się znajdujemy. Koszty, które poniesiemy w związku z wynajmem muszą być dokładnie wyliczone. Oto niektóre zalety finansowe najmu:

  • Możliwość wynajmu pozwoli nam, po dokładnym przeanalizowani swoich możliwości finansowych, kontrolować nasze wydatki, które mogą się zmieniać.
  • Nie wiążemy się, jak w przypadku kupna mieszkania na własność, wieloletnim kredytem, którego odsetki tylko wzrastają, a na dobrą sprawę mieszkanie jest w pełni nasze dopiero po spłaceniu całości kredytu.
  • Dzięki braku kredytów czy innych obciążeń, można zmieniać wszystkie swoje aspekty finansowe ( różne źródła i miejsca zarobku lub jego utraty )
  • Jeżeli nasze możliwości finansowe się zmienią, to w praktycznie każdym momencie mamy możliwość rozwiązania umowy
  • Jeżeli rozwiążemy umowę, możemy ze względu na wzrost lub obniżkę naszych możliwości finansowych przeprowadzić się do większego czy mniejszego mieszkania
  • Możliwość negocjacji stawki za wynajem
  • koszty większych napraw mieszkania obciążają wynajmującego a nie najemce
  • pozwala na spokojne budowanie kapitału i oszczędności

Ważnym argumentem przejawiającym za za najmem jest także elastyczność i funkcjonalność.  Człowiek, który decyduje się na najem mieszkania, a w większości są to ludzie młodzi, nie zawsze mają już ustabilizowane życie. Są skłonni do wielu zmian w swoim życiu, a także wiele w nim może się wydarzyć bez ich bezpośredniej ingerencji. Taka zmienność powoduje, że opcja najmu wydaję się być tutaj idealna. Dopóki taka osoba nie musi się ustabilizować i nie ma do tego odpowiednich możliwości, to kupno mieszkania na własność nie do końca jest dobrym pomysłem. Oto inne zalety najmu:

  • Możliwość relatywnie szybkiego opuszczenia czy nabycia mieszkania
  • Możemy sobie pozwolić na zamieszkanie w lepszym mieszkaniu czy dzielnicy, gdyż na kupno takiego mieszkania nie byłoby nas stać
  • Pełna mobilność
  • Nie jesteśmy niewolnikami rat, jeżeli nasze zarobki się zmniejszą to zmienimy też bez problemu mieszkanie na mniejsze
  • Gdy zmienimy pracę w innej dzielnicy czy mieście to bez problemu zmieniamy także mieszkanie, którego kurczowo nie musimy się przecież trzymać

 

Jak wynająć mieszkanie – zasady którymi należy się kierować

Przygotowujesz się do wynajęcia mieszkania? Oto aspekty, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

 

Znaleźć dobre miejsce i sposób poszukiwania ofert

Jest wiele narzędzi do poszukiwania ofert. Obecnie najpopularniejszym jest internet, w którym możemy znaleźć wiele serwisów ogłoszeniowych czy portali branżowych zajmujących się tematyką wynajmu mieszkań. Warto także spróbować tradycyjnych metod, czyli udać się do biura nieruchomości, które znajdzie sprawdzoną i bezpieczną ofertę oraz przeprowadzi przez cały proces najmu. Porada dobrego pośrednika przyda się także później, gdy po podpisaniu korzystniej umowy pomoże on lub prawnik w prowadzeniu współpracy lub rozwiązaniu spornej kwestii między właścicielem i najemcą.

 

Ustalone z góry koszty i obowiązki

Jako najemca musimy być przygotowani  na płatność comiesięcznej stawki czynszu uzgodnionej z właścicielem nieruchomości. Zwyczajem jest, że czynsz za pierwszy miesiąc pobierany jest z góry przy zawieraniu umowy wraz z kaucją. Ważną kwestią jest także to, że jako najemca musimy się liczyć z kosztami zużycia mediów, korzystania z internetu czy monitoringu. Warto także się dogadać co do postępowania w przypadku uszkodzeń czy zniszczenia przez najemce urządzeń lub powierzchni mieszkania. Wszystkie obowiązki zarówno właściciela i najemcy należy spisać. O każdy z warunków obie strony muszą dbać i nawzajem wykonywać swoje obowiązki.

 

Odpowiednia dokumentacja

Kiedy najważniejsze kwestie najmu są dogadane : wysokość czynszu, termin płatności czy czas wynajmu to powinniśmy zawrzeć specjalną umowę najmu. Jej treść powinna zawierać wszystkie najważniejsze aspekty i informacje dotyczące sposobu i funkcjonowania umowy. Warto w niej uwzględnić wszystkie szczegóły najmu, włącznie z wyposażeniem i stanem nieruchomości jak panuje w trakcie przekazanie mieszkania.

 

 

wynajem mieszkania
Wynajem mieszkania ma ogromne zalety finansowe

Wynajem mieszkania w Polsce

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce jest obok mieszkań i domów na sprzedaż, jedną z najważniejszych gałęzi rynku nieruchomości. W ciągu roku, głównie pod koniec wakacji, następuje wzmożony ruch w tym segmencie. Osoby oferujące nieruchomość do wynajęcia często są przywiązane od nich emocjonalnie, chcieliby aby przyszli lokatorzy byli jak najlepsi. Poszukiwania odpowiednich najemców mogą trwać od 6 miesięcy do nawet kilku dni jeżeli właścicielowi zależy na szybkim wynajmie.

Osoby, które posiadają mieszkanie do wynajmu deklarują głównie, że chciałyby aby okres wynajmu ich nieruchomości był długi. Jest to ważna informacja dla przyszłych najemców. Przy założeniach dotyczących najmowej nieruchomości, warto wiedzieć o takich szczegółach, a na pewno o to zapytać. Pozwoli to uniknąć podczas najmu niejasnych sytuacji. Spora grupka właścicieli mieszkań do wynajmu jeszcze nie wie jaki okres najmu byłby dla nich satysfakcjonujący. Wynajem krótkoterminowy najczęściej występuje w regionach czy miastach turystycznych i wiąże się z wyższą stawką czynszu.

Wiele osób dotychczas myślących o zakupie własnego M, zaczęło mieszkania najmować i czekać na korzystniejszy moment na rynku finansowym. Liczną grupą beneficjentów rynku wynajmu są  studenci, którzy co roku w sierpniu i wrześniu intensywnie poszukują mieszkania na czas roku akademickiego. Wyniki badań wskazują, że wśród osób najchętniej poszukujących mieszkania do wynajęcia znajdują się osoby pozostające w związku nieformalnym nie posiadające dzieci. Ponad 1/3. odpowiedzi pochodziło od tej grupy respondentów. Najmniejszą grupę osób szukających lokum na rynku najmu, stanowią małżeństwa bez dzieci.

 

Wynajmę pokój

Wynajęcie pokoju najczęściej ma miejsce w wypadku studentów i jest określane mianem stancji. Przy wyborze odpowiedniego lokum warto mieć na uwadze kilka podstawowych kwestii:

  • Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ osoby, u której docelowo będziemy mieszkać.
  • Należy koniecznie zapytać właściciela mieszkania czy domu o wszelkie warunki zamieszkania
  • Najważniejszą kwestią są opłaty za użytkowanie stancji, upewnić się za jakie rzeczy i ile będziemy musieli płacić
  • Wybór odpowiedniej lokalizacji, dobre rozeznanie terenu wokół budynku, znajomość dzielnicy, dobry dojazd do centrum miasta czy na uczelnie
  • Należy wziąć pod uwagę takie parametry jak: wielkość pokoju, czy jest to pokój przechodni, kto jeszcze mieszka w mieszkaniu, a także jaką opinię o właścicielu stancji mają sąsiedzi i inne osoby wynajmujące u niego pokoje
  • Warto także przyjrzeć się, jakim wyposażeniem dysponuje pokój, z czego będziemy mogli korzystać w mieszkaniu, jak wyposażona jest kuchnia i łazienka i jaki standard prezentuje nie tylko sam pokój, ale i całe mieszkanie lub dom, w którym stancja się znajduje
  • Podpisanie stosownej umowy najmu

Przystępując do poszukiwania pokoju do wynajęcia, należy przejrzeć lokalne gazety i fora internetowe wybranych miast. Czasami takie ogłoszenia znajdziemy również na stronach internetowych wyższych uczelni czy na ich grupach dyskusyjnych. W pobliżu uczelni wyższych mogą być rozwieszone ogłoszenia o wynajmie stancji. Jeśli chcemy w sposób zdalny znaleźć dla siebie stancję, możemy posiłkować się ogłoszeniami zamieszczanymi również w serwisach ogłoszeniowych. Trzeba jednak pamiętać, że wśród ogłoszeń internetowych znajdują się zarówno te umieszczane przez agencję, jak i bezpośrednio przez właścicieli stancji. Nie można także w sposób jednoznaczny określić pułapu cenowego za wynajęcie stancji. Cena na ogół uzależniona jest od miasta, ale miesięcznie za pokój najczęściej przyjdzie nam zapłacić około 300 zł. Najdroższe będą pokoje zlokalizowane w centrach miast i w pobliżu uczelni wyższych, a to z uwagi na największe zainteresowanie takimi stancjami wśród studentów. Tańsze pokoje można wynająć na obrzeżach miasta, albo w miejscowościach podmiejskich

 

Biura do wynajęcia

Jeśli planujemy wynajęcie powierzchni biurowej w biurowcu bądź też innego lokalu, musimy koniecznie przyjrzeć się stanowi technicznemu budynku, jak również sprawdzić, w jakim stanie znajduje się najmowana powierzchnia biurowa. Każdy przedsiębiorca niewątpliwie przyjrzy się warunkom finansowym, jakie oferują poszczególni wynajmujący. Jest to bardzo istotne z uwagi na fakt, że dobrze sporządzona umowa najmu, regulująca wszelkie obowiązki wynajmującego i najemcy jest kluczowym aspektem najmu lokalu, w każdym w zasadzie przypadku.

Umowa o najem lokalu jest w rzeczywistości dokumentem, który reguluje stosunki formalno-prawne pomiędzy najemcą a wynajmującym lokal. Na konstrukcję umowy należy zwrócić najwyższą uwagę. Każda umowa najmu powierzchni biurowej, czy też jak kto woli – lokalu użytkowego, powinna składać się z kilku części. Pierwszą z nich jest komparycja, która zawiera wszelkie podstawowe dane personalne wynajmującego i najemcy oraz ich reprezentantów. Następnie, w umowie konieczne jest wskazanie przedmiotu umowy najmu. Część ta musi określać w sposób wyczerpujący przedmiot najmu, którym w tym przypadku jest lokal użytkowy. Kolejnym elementem umowy jest wyznaczenie czasu jej trwania – określonego lub nieokreślonego, wysokości czynszu, terminów ich uiszczania wynajmującemu oraz określenie waluty, w jakiej wnoszony będzie czynsz najmu przez najemcę. Wszelkie dodatkowe opłaty związane z najmem powierzchni biurowej, czyli właściwe koszty eksploatacyjne, również muszą znaleźć swoje miejsce w umowie najmu. Wynajmujący w dokumencie tym może określić zabezpieczenie najmu, czyli tak zwaną kaucję oraz ubezpieczenie, które znajduje się zarówno po stronie najemcy, jak i wynajmującego.

Zalety wynajmu biur:

  • Oszczędność pieniędzy – wynajem biura jest mniejszą inwestycją niż jego kupno, decydując się na wynajem, więcej funduszy zostaje na rozwój firmy
  • Oszczędność czasu – właściciel nieruchomości jest zobowiązany do przygotowania warunków pracy dla najemcy i jego pracowników, więc najemca przychodzi na gotowe
  • Swoboda najmu – umowy najmu biur nie są długotrwałym zobowiązaniem, przedsiębiorca może przenieść firmę do innego lokalu
  • Wygodna lokalizacja – najemca może wybrać lokalizacje w zależności od profilu i działalności firmy
  • Równowaga praca – życie – rozdzielenie życia zawodowego i osobistego

 

 

Domynamapie.pl
Inwestuj, buduj i urządzaj z nami

kontakt