Jak sprzedać samemu mieszkanie?

Stoisz przed wyzwaniem sprzedaży mieszkania, ale nie chcesz skorzystać z pośrednictwa biura nieruchomości? Sprawdź, o czym musisz pamiętać przygotowując mieszkanie na sprzedaż. Polecamy sprawdzone i fachowe porady, które z pewnością zachęcą szerokie grono potencjalnych kupców, do zainteresowania się twoim mieszkaniem. Przekonaj się, że sprzedaż mieszkania na własną rękę wcale nie musi być trudnym i czasochłonnym procesem.

 

Jak sprzedać mieszkanie?

Decydując się na samodzielną sprzedaż mieszkania, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą Ci w szybkim tempie sprzedać mieszkanie w atrakcyjnej cenie. Tak naprawdę o tym, czy uda Ci się szybko znaleźć  kupca, decyduje kilka kluczowych czynników:

 1. Sytuacja na rynku nieruchomości – od sytuacji na rynku nieruchomości zależy naprawdę wiele. Boom na rynku nieruchomości z lat 2004-2007, kiedy to ceny nieruchomości podrożały nawet o 200%, jest obecnie tylko miłym wspomnieniem. Decydując się na sprzedaż mieszkania musimy najpierw przeanalizować obecną sytuację na lokalnym i regionalnym rynku nieruchomości. W oparciu o aktualne dane rynkowe powinniśmy ustalić realną wartość nieruchomości i określić cenę, za którą jesteśmy w stanie sprzedać nieruchomość.
 2. Standard mieszkania i przygotowanie mieszkania do sprzedaży – od standardu mieszkania zależy wiele. Coraz to więcej osób decyduje się na zakup mieszkania w wysokim standardzie. Od standardu mieszkania w ogromnym stopniu zależy także jego cena. Pamiętajmy natomiast, że nawet mieszkanie w niższym standardzie może być bardzo atrakcyjnym produktem. Niezwykle istotne jest, aby odpowiednio przygotować mieszkanie do sprzedaży. Często przeprowadzenie drobnych prac remontowych lub porządkowych może sprawić, że mieszkanie będzie dla oglądających bardzo atrakcyjne.
 3. Skuteczna promocja – to obecnie czynnik kluczowy, który w ogromnym stopniu będzie determinował sukces naszej akcji. Im bardziej profesjonalna promocja, tym większa szansa na sprzedaż mieszkanie. Im szersza grupa odbiorców naszych działań promocyjnych, tym bardziej prawdopodobne, że znajdziemy kupca naszej nieruchomości. Jakie kanały promocji należy wykorzystać? Zarówno te tradycyjne, jak i kanały promocji internetowej. Powinniśmy zatem zastosować następujące kanały ogłoszeń:
  1. wyszukiwarki nieruchomości
  2. tablice ogłoszeń w internecie
  3. lokalne fora internetowe
  4. fora z nieruchomościami
  5. ogłoszenia na tablicach informacyjnych w naszym mieście
  6. informacja w mieszkaniu
  7. marketing szeptany
 4. Twoje zaangażowanie w sprzedaż mieszkania – być może sprzedaż mieszkania na własną rękę może się okazać czasochłonnym procesem. Jednakże brak zaangażowania z Twojej stronnym może zniechęcić potencjalnych kupców. Dlatego też podjedź z dużym optymizmem oraz zaangażowaniem do sprzedaży swojego mieszkania. Potencjalni kupujący z pewnością docenią twoją dyspozycyjność oraz wolę współpracy. Nie ma nic gorszego jak sprzedawca, który nie stawia się punktualnie na umówione spotkania albo całkowity brak kontaktu telefonicznego lub mailowego.

 

5 Kroków jak sprzedać samodzielnie mieszkanie

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy we współpracy z fachowcami ds. obrotu nieruchomościami oraz ekspertami marketingu internetowego pięć etapów sprzedaży mieszkania. Jeżeli podejdziesz profesjonalnie do procesu sprzedaży mieszkania, z pewnością bardzo szybko uda Ci się znaleźć nowego kupca.

Krok 1. Przygotuj ogłoszenie o sprzedaży mieszkania

Aby sprzedać samodzielnie mieszkanie, musisz przede wszystkim przygotować ogłoszenie o chęci sprzedaży domu lub mieszkania. W tym celu niezbędne będzie skorzystanie z internetowej wyszukiwarki ogłoszeń, w której będziesz mógł opublikować swoje ogłoszenie. Bardzo ważne jest, aby przygotować atrakcyjną treść. Im więcej fachowego tekstu zamieścisz w ogłoszeniu tym większe prawdopodobieństwo, że zachęcisz potencjalnego kupca. Spradź przykładowe ogłoszenia nieruchomości na sprzedaż w Hiszpanii.

Jakie informacje powinny znaleźć się w treści ogłoszenia „Sprzedam mieszkanie”? Opis ogłoszenia musi zawierać m.in.:

– lokalizacja mieszkania,

– powierzchnia całości oraz poszczególnych pomieszczeń,

– rodzaj ogrzewania,

– stan pomieszczeń,

– standard,

– parter / piętro

– media

– miesięczne koszty utrzymania.

 

Wszystkie powyższe informacje są niezbędne i z pewnością zainteresują potencjalnych kupujących. Jeżeli uznasz za stosowne, możesz zamieścić także inne informacje, które mogą przyciągnąć uwagę kupujących i zachęcić do twojej oferty.

 

Jak przygotować ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości?

 1. Przyciągający uwagę nagłówek – zamiast wstawiać typowy nagłówek „Sprzedam mieszkanie” wyróżnij się z tłumu i przyciągnij uwagę kupujących. W zależności od tego jakie warunki spełnia twoje mieszkanie, możesz przygotować nagłówek „mieszkanie z ogródkiem”, „mieszkanie w bardzo atrakcyjnej cenie”, itp.
 2. Poprawność stylistyczna oraz ortograficzna – być może ta uwaga wyda Ci się oczywista, jednakże bądź pewny, że publikowane przez Ciebie ogłoszenie powinno sprawiać wrażenie profesjonalnego oraz rzetelnego. Dlatego też zanim opublikujesz ofertę przeczytaj ją kilka razy i popraw ewentualne błędy czy literówki.
 3. Prawdziwe informacje – pamiętaj, aby w ogłoszeniu zamieszczać tylko rzetelne i obiektywne informacje. Zamieszczenie informacji niezgodnych z prawdą bardzo szybko wyjdzie na jaw i tylko może zniechęcić kupujących.

 

Krok 2. Przygotuj atrakcyjne zdjęcia 

Przygotowanie atrakcyjny zdjęć to podstawa. Pamiętaj, że to bardzo często od zdjęć zależy czy potencjalny kupiec zadzwoni do Ciebie i umówi się na spotkanie. Zdjęcia powinny być wykonane w dobrej rozdzielczości. Odpowiednie światło do zdjęć, może ogromnie poprawić efekt. Dobre światło sprawia wrażanie większej przestrzeni oraz porządku. Nie ograniczaj się do jednego dwóch zdjęć. Im więcej dołączysz zdjęć, tym bardziej możesz zainteresować potencjalnych kupców.

 

Krok 3. Opublikuj oferty na serwisach ogłoszeniowych

Internet daje całe mnóstwo możliwości w zakresie promocji swojego ogłoszenia. Duża liczba serwisów ogłoszeniowych powoduje, że Twoje ogłoszenie może trafić do szerokiego grona internatutów zainteresowanych zakupem mieszkania. Niektóre serwisy są całkowicie płatne, inne umożliwiają publikację ogłoszeń za opłatą. Który serwis wybrać? Z pewnością te najpopularniejsze, które odwiedza duża liczba internautów. Zdecydowanie polecamy korzystać z darmowych serwisów – w tym przypadku nie ponosisz, żadnych kosztów, dlatego z pewnością warto zamieścić tam ogłoszenie. Wybierając serwisy płatne, wybierz tylko te najlepsze. Nie musisz publikować oferty na wszystkich płatnych serwisach.

 

Krok 4. Zastosuj tradycyjne metody promocji

Bardzo często przekazanie informacji swoim najbliższym lub sąsiadom, może pomóc w znalezieniu kupca. Ludzie lubią kupować mieszkania „przez znajomych”, ponieważ mają wtedy względnie większą pewność bezpieczeństwa transakcji. Poczta pantoflowa to w dalszym ciągu bardzo skuteczne narzędzie marketingowe, dlatego jeżeli zależy Ci na szybkiej sprzedaży, nie trzymaj tej informacji w tajemnicy.

 

Krok 5. Przygotuj mieszkanie do wizyty i zadbaj o dobre nastawienie

Jakie jest mieszkanie, każdy widzi. A jednak, to właśnie od Ciebie zależy, w jakim stanie zobaczą Twoje mieszkanie potencjalni kupujący. Dlatego też zadbaj o to, aby stan mieszkania nadawał się na przyjęcie oglądających. Często wystarczy sprzątnąć z pomieszczeń niepotrzebne akcesoria i przedmioty, aby pokój wydał się większy. Zanim wpuścisz oglądający do mieszkania, przewietrz je! To z pewnością wprowadzi trochę świeżości do pomieszczeń. Gdy już potencjalni kupcy pojawią się w Twoim mieszkaniu – zaświeć światło. Jasne i oświetlone pomieszczenia są zawsze lepiej odbierane przez kupujących.

 

Sprzedaż mieszkania wymaga od sprzedającego zaangażowania. Mając na uwadze dużą liczbę ofert dostępnych na rynku należy odpowiednio przygotować swoje ogłoszenie sprzedaży. Jeśli jednak podejdziemy do sprzedaży mieszkania z odpowiednim zapałem oraz profesjonalizmem, możemy znaleźć nowego kupca bez pomocy agencji nieruchomości.