Opakowania kartonowe - jak wybrać odpowiednie?

Liczba firm oferujących opakowania kartonowe stale wzrasta. Z punktu widzenia klienta może być to kłopotliwe - ogromny wybór rodzajów i rozmiarów pudełek może przytłaczać osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy.

 

W naszym artykule przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże ci wybrać odpowiedni rodzaj pudełka w zależności od twoich indywidualnych potrzeb – do przeprowadzki, do przechowywania, czy dla e-commerce. Sprawdź, jak odpowiednio dobrać opakowania kartonowe.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opakowań kartonowych?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wybór odpowiedniego rodzaju kartonu nie należy do najprostszych dla osób nieposiadających branżowej wiedzy. Dlatego przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek i zaoszczędzimy na czasie.

 

Swoje poszukiwania należy rozpocząć od ustalenia przeznaczenia opakowania kartonowego. Aby dobrać właściwy rodzaj kartonu, musimy wiedzieć, w jakim celu zamierzamy go zastosować. Następnie warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • rozmiar – opakowanie nie może być zbyt małe ani za duże - powinno być odpowiednio dopasowane do produktów, które zamierzamy w nim wysyłać lub rzeczy, które chcemy w nim przechowywać,
  • rodzaj zamknięcia – np. klapowe, dwuczęściowe, składane,
  • odporność na uszkodzenia – szczególnie istotna w przypadku przewożenia produktów delikatnych, podatnych na rozbicie np. szkła,
  • materiał, z którego pudło zostało wykonane,
  • grubość tektury – w zależności od rodzaju może to być tektura 2,3,4, 5 lub 7-warstwowa.

Jakie opakowanie kartonowe do przeprowadzki?

Przeprowadzki mogą być stresujące. Nierzadko zdarza się, że podczas niej gubimy bardzo wiele ważnych dla nas rzeczy lub zostaję one uszkodzone w trakcie transportu. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w praktyczne i wytrzymałe pudła kartonowe. W celu zabezpieczenia rzeczy najczęściej zaleca się wybór kartonów z pięciowarstwowej tektury falistej. Ponadto, można także skorzystać z dodatkowych wypełnień, takich jak m.in.:

  • kratownice,
  • pianki,
  • folia bąbelkowa,
  • przekładki tekturowe.

Odpowiednio zabezpieczając przewożone rzeczy w kartonie, znacząco zmniejszymy ryzyko, że przedmioty narażone na wstrząsy i wysokie lub niskie temperatury zostaną uszkodzone.

 

Kartony do przechowywania

Masz dosyć porozrzucanych zabawek po pokoju dziecka? Zaczyna brakować ci na nie miejsca? Wybierz karton z ciekawym nadrukiem dopasowany do aranżacji konkretnego pomieszczenia. Opakowania kartonowe wcale nie muszą zakłócać wystroju wnętrz. Wręcz przeciwnie, mogą go nawet nieco urozmaicić. Na rynku dostępnych jest wiele pudeł przeznaczonych właśnie do pokojów dziecięcych.

 

Opakowania kartonowe dla e-commerce

W przypadku opakowań dla przesyłek e-commerce najważniejszy jest dopasowanie pudełka pod względem rozmiaru. Powinno być ono dobrane odpowiednio do gabarytów produktu. Zbyt duże opakowanie mogłoby spowodować, że zacznie on obijać się o ścianki i ulegnie uszkodzeniu. Wybierając większy karton, należy pamiętać o stosowaniu wypełnień, ograniczających ruch produktu.

 

W przypadku cięższych towarów najlepiej sprawdzą się kartony 7-warstwowe. Do transportu produktów lekkich doskonałym rozwiązaniem będą z kolei opakowania 3 lub 5-warstwowe.

 

Nie wiesz, jaki rodzaj opakowania kartonowego wybrać? Zasięgnij porady u producenta. Rzetelna firma stworzy dla ciebie karton nawet o najbardziej niestandardowych wymiarach dopasowany do twoich potrzeb.