Najlepsze oczyszczacze powietrza na roztocza

Alergia na roztocza to problem, który dotyczy około 6 milionów Polaków. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego jak negatywnego wpływ ma na nas obecność tych mikroorganizmów. Sprawdź, w jaki sposób oczyszczacz powietrza może pomóc ci pozbyć się objawów alergii na roztocza. A także zobacz, jak wybrać idealny model, który będzie dedykowany do walki z alergiami.

Alergia na roztocza - przyczyny, objawy

Głównym alergenem są tutaj białka znajdujące się w ich odchodach. Powodują one szereg uciążliwych skutków ubocznych, takich jak: obniżona odporność, wodnisty katar, nieżyt nosa, zaczerwienione spojówki, łzawienie czy też napady duszności przeradzające się w astmę. Często zdarza się, że objawy te są kompletnie bagatelizowane. Co ważne, poza faktem, że są niewidoczne dla ludzkiego oka to często rozmnażają się one w trudno dostępnych dla nas miejscach. Żywią się głównie ludzkim oraz zwierzęcym naskórkiem i dlatego często też gromadzą się w łóżkach.

Problem jest bardzo poważny, ponieważ dolegliwości często potęgowane są przez wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza (PM2.5 i PM10 – główne składniki smogu). Dlatego, jeżeli zależy Ci na zdrowiu twoim i bliskich to doskonałym rozwiązaniem będzie zakup wydajnego oczyszczacza powietrza.

 

Kurz
Kurz może wywołać reakcje alergiczne

 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza na roztocza?

Oczyszczaczy powietrza na rynku jest bardzo wiele, ale nie każdy będzie dobrym rozwiązaniem dla alergików zmagających się z roztoczami.

 

Oczyszczacze powietrza na roztocza powinny zawierać odpowiednie funkcje oraz cechować się dobrymi parametrami. Jednym z najbardziej istotnych elementów przy zakupie oczyszczacza powietrza na roztocza jest filtr HEPA, który skutecznie neutralizuje alergeny nawet do 99,9%. Warto także zwrócić uwagę na wydajność urządzenia, czyli tzw. poziom CADR, który definiuje ilość dostarczanego świeżego powietrza. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że nasze otoczenie pozbawione jest szkodliwych alergenów i niebezpiecznych substancji.

Co więcej, oczyszczacz powietrza na roztocza powinien zawierać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają jego skuteczność. Do najbardziej popularnych należą:

  • ECARF,
  • UK Allergy,
  • BAF,
  • PTA.

Certyfikaty te zaświadczają nie tylko o skuteczności urządzenia, ale również o braku jego negatywnego skutku na zdrowie. Jest to swego rodzaju zapewnieniem, że cały proces oczyszczania jest całkowicie bezpieczny.

Osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie, w tym na roztocza, powinny również zakupić urządzenie z trybem antyalergenowym. Pozwala to na szybsze i bardziej efektywne wychwytywanie alergenów.

 

Funkcjonalności w oczyszczaczu powietrza

Poza powyżej wymienionymi kwestiami, warto także wybrać produkt, który nie będzie zbyt głośny, ponieważ będzie znajdować się również w sypialni. Ponadto, wybrany przez nas model powinien być lekki. Będzie to szczególnym udogodnieniem w przypadku, gdy będziemy chcieli przenosić z urządzenie z jednego pomieszczenia do drugiego.

 

Wiele producentów zapewnia również dodatkowe funkcje, takie jak np. funkcja jonizacji, czy nawilżanie. Jonizacja to proces emisji jonów ujemnych, które mają na celu wyeliminowanie szkodliwych jonów dodatnich. Często obecne są one tam, gdzie otaczają nas różnego rodzaju elektroniczne sprzęty. Ich nadmiar powoduje zmęczenie i ogólne złe samopoczucie.

Dodatkowo dzięki funkcji nawilżania nasze powietrze będzie nie tylko odpowiednio nawilżone, ale również wspomoże proces eliminacji roztoczy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ zbyt duża wilgotność sprzyja ich rozwojowi.

 

Jeżeli zależy nam również na energooszczędności, to na rynku jest wiele modeli, które nie wiążą się z wysokim zużyciem energii. Co więcej, nie musisz obawiać się o to, że oczyszczacz będzie zakłócał wystrój Twojego domu. Na rynku znajduje się wiele eleganckich i modernistycznych produktów.

 

O czym jeszcze należy pamiętać w przypadku alergii na roztocza?

Musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że sam oczyszczacz powietrza nie załatwi całego problemu z roztoczami. Kluczem do środowiska pozbawionego alergenów jest m.in. regularne sprzątanie, wymienianie pościeli oraz przyjmowanie leków antyalergicznych. W ten sposób na pewno komfort życia alergika ulegnie drastycznej zmianie na lepsze. Zainwestuj i zwalcz roztocza za pomocą skutecznego oczyszczacza powietrza!