Kiedy zdecydować się na budowę domu?

Kiedy zdecydować się na budowę domu?

Własny dom jednorodzinny to przede wszystkim swoboda, możliwość przebudowywania go wedle własnych potrzeb i spełnienie marzenia, jakim jest przydomowy ogród. Kiedy nadchodzi najodpowiedniejszy czas, by wybudować dom?

 

Zalety domów jednorodzinnych

Na budowę własnego domu ma wpływ bardzo wiele różnych czynników. Ważne są nie tylko nakłady finansowe, ale także ogólna sytuacja osobista. Często bodźcem, który popycha ludzi do budowy jest perspektywa powiększającej się rodziny. Dom to także dobra inwestycja na przyszłość. Mimo że jego postawienie może wydawać się problematyczne, jednocześnie niesie ze sobą szereg zalet.

  1. Mamy wpływ na wygląd naszego domu od początku do końca. Co więcej, nowe pomieszczenia czy dodatkowe modernizacje możemy dodawać cały czas.
  2. Dom jednorodzinny to więcej miejsca i swobody, ale także brak zależności od ludzi mieszkających wokół. To już nie jest takie życie we wspólnocie, jak w przypadku mieszkania.
  3. Możliwość zagospodarowania przestrzeni wokół – ogród, basen, szklarnia. Doskonała opcja dla rodzin z dziećmi czy ze zwierzętami domowymi.
  4. Dom jednorodzinny to także cisza i spokój wokół.

 

Najważniejsze etapy budowy domu

Przede wszystkim należy zadbać o wybór i kupno działki, a także projektu. Projekt można stworzyć własny lub oprzeć się na gotowym – zależy to od indywidualnych potrzeb. Następnie wymagane jest pozwolenie na budowę.

 

Gdy załatwi się wszelkie niezbędne formalności, czas na zatrudnienie odpowiednich ludzi, bez których postawienie domu będzie niemożliwe. To między innymi architekt, geodeta, geotechnik i sama firma budowlana. Warto zaznaczyć, że najlepiej podjąć współpracę ze specjalistami, którzy prowadzą działalność na terenie województwa, gdzie planujemy wybudować dom. Dlatego jeśli Twój dom ma być zlokalizowany w Zabrzu, wybierz fachowca z tego miasta lub okolicznych miast aglomeracji Śląskiej – np. z Gliwic, Tarnowskich Gór lub Bytomia.

 

Pierwszym i jednym z najistotniejszych etapów jest kładzenie fundamentów. Ważne staje się wtedy przestrzeganie wszelkich zasad – m.in. wytyczenie miejsca przez geodetę, pozbycie się pierwszej warstwy gleby, która nie jest wystarczająco trwała i ochrona podstaw przed wilgocią.

 

Gdy fundamenty są gotowe, czas na budowę ścian, stropów i dachu. Odpowiednio wcześnie należy też przeanalizować wybór narzędzi, sprzętów (np. elektronarzędzia) i materiałów potrzebnych do budowy. Ponadto nie jest to dobry moment na cięcie kosztów. Materiały lepsze jakościowe, a więc też droższe starczą na dłużej bez potrzeby remontowania ich. Po wybudowaniu korpusu można zająć się wszelkimi instalacjami – gazowymi czy sanitarnymi. Na tym etapie można już myśleć o urządzaniu domu.

 

Ostatnia część to prace wykończeniowe. Ocieplanie budynku, wykończenie elewacji, zakup wyposażenia. Nie wolno zapomnieć o tym, że zakończenie budowy należy zgłosić odpowiedniej jednostce.

 

Decyzja o tym, czy budować należy do każdego indywidualnie. Jednak zalety domu jednorodzinnego udowadniają, że (jeśli ma się odpowiednie nakłady finansowe) całość warta jest włożonego wysiłku.

 

Ewa Zientek

 

Domynamapie.pl
Inwestuj, buduj i urządzaj z nami

kontakt