Lampy do kuchni

Kuchnia to bardzo istotne, ale co najważniejsze dosyć specyficzne pomieszczenie w każdym mieszkaniu. Często nazywane jest nawet sercem domu. Zwykle przebywa się tam przez dużą część dnia i to o różnych jego porach – rano, wieczorem, a nawet w nocy. W związku z tym odpowiednie oświetlenie jest tutaj niezbędne. Jedna lampa nie zda egzaminu; obok oświetlenia ogólnego nieodzowne jest również postawienie na światła miejscowe. Mniejsze źródła światła idealnie sprawdzą się chociażby przy regałach, pod szafkami, czy w szufladach. Sprawdź zatem jak wybrać odpowiednie oświetlenie dla Twojej kuchni!

 

Jakie rodzaje oświetlenia w kuchni wyróżniamy?

Podczas projektowania kuchni konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi jej oświetlenie. A w tego typu pomieszczeniu można wyróżnić aż trzy rodzaje mogącego wystąpić tam oświetlenia. Pierwsze z nich to oświetlenie ogólne, które będzie stanowiła najczęściej znajdująca się w centralnym miejscu, przyczepiona do sufitu pojedyncza lampa. Będzie ona głównym źródłem światła, jednak nie jedynym. Dodatkowym jej uzupełnieniem będzie oświetlenie zadaniowe. Taki rodzaj oświetlenia ma już nieco mniejszą moc i umieszczany jest w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników danej kuchni. Najczęściej oświetlenie funkcyjne występuje nad stołem, czy wyspą kuchenną, ale można je również spotkać przy blatach roboczych, zlewozmywaku, czy w okolicy kuchenki do gotowania. Częste jest również stosowanie oświetlenie dekoracyjne, o specyficznym natężeniu i barwie, które nadaje efekt nastrojowości i domowej atmosfery. Będą stanowiły one ozdobę tego pomieszczenia i dodadzą mu uroku.

 

Lampy wiszące w kuchni

Jaką lampę do kuchni wybrać?

Pierwszą kwestią która musi być w tym momencie rozważona jest wielkość pomieszczenia oraz ilość miejsc, które chcemy wyjątkowo wyeksponować światłem. Od tego będzie zależało ile lamp umieścimy w kuchni i jakiej będą one wielkości. Co do zasady największą lampą w każdej kuchni, dającą najwięcej światła jest lampa kuchenna umieszczona na suficie, na przykład nad stołem. Wybierane są również reflektory sufitowe, które przy okazji optycznie powiększają przestrzeń. Jak już wiemy drugą istotną sprawą jest rola jaką ma pełnić konkretna lampa. Jej funkcja wpływa bezpośrednio na natężenie czy też rodzaj światła. Takie lampy będzie się zatem stawiało: na stole lub blacie roboczym. Dużą popularnością cieszą się również lampy stojące na podłodze. Pod szafkami, czy też bezpośrednio nad blatem roboczym sprawdzą się lampki halogenowe. Coraz częściej delikatne oświetlenie montowane jest również wewnątrz szafek czy szuflad. Otwierając pojedynczy mebel można widzieć jego zawartość bez konieczności zaświecania większego światła. W tej roli pomocne mogą okazać się światła LEDowe. Ponadto warto zadbać, aby w poszczególnych lampach i lampkach znalazły się energooszczędne żarówki, dające światło odpowiedniej barwy. W kuchni można wydzielić również kilka obwodów oświetleniowych, czy też światła działające na ruch, dzięki temu będziemy korzystać z odpowiedniej ilości światła, nie płacąc przy tym fortuny za prąd.

 

Aranżujesz mieszkanie lub dom i szukasz inspiracji? Bogatą ofertę modnego, a zarazem funkcjonalnego oświetlenia do kuchni znajdziesz tutaj – producent lamp.

 

Warto mieć świadomość, że oświetlenie do kuchni musi komponować się z innymi elementami tego wnętrza. Światła nie może być zarówno za dużo, jak i za mało, konieczne jest zachowanie umiaru. Pamiętaj jednak, że jedna lampa w kuchni na pewno nie wystarczy. Trzeba wziąć pod uwagę również ilość światła, jaka pada do kuchni przez znajdujące się w niej okna. Całokształt tych działań pozwoli zaaranżować naprawdę dobrze oświetloną kuchnię, w której miło będzie się spędzało czas.