Jak kupić mieszkanie?

Gdy mamy w swoim posiadaniu mieszkanie, z którego przestaliśmy korzystać, zazwyczaj stajemy przed ciężkim dylematem: sprzedać czy wynająć? Bardzo często się zdarza, że nie mamy pojęcia co zrobić, co bardziej się opłaca i w co warto zainwestować. Polecamy dokładnie przyjrzeć się zaletom wynajmu mieszkania, jako dobremu sposobowi na zarobek.

 

Jak wybrać mieszkanie?

Nie działaj pochopnie! Pamiętaj, że ta decyzja będzie miała wpływ na poziom oraz komfort swojego życia. Sprawdź, czym należy się kierować wybierając mieszkanie.

 

Mieszkania do wynajęcia

Bardzo często  decydujemy się na wynajęcie mieszkania, mają na uwadze tyko krótki czas korzystania z niego. Mieszkanie do wynajęcia najczęściej korzy się z opcją tymczasową – na czas studiów,  do momentu skończenia remontu mieszkania, aż odłożymy wystarczającą kwotę pieniędzy na zakup swojego mieszkania. Coraz to więcej osób, decyduje się na wynajęcie mieszkania, jako opcji stałej. Wynajmując mieszkanie możemy korzystać z wszelkich jego udogodnień, bez konieczności zaciągania długoletnich kredytów. Po dokładnych obliczeniach może się okazać, że opłata za najem mieszkania może wyjść dużo taniej niż miesięczny czynsz i ratę kredytową. W Polsce  jednak cały czas dominuje przekonanie, że własne mieszkanie daje większą stabilność i bezpieczeństwo, niż mieszkanie na wynajem. Niezależnie od tego, na jaki okres będziemy chcieli wynająć mieszkanie, powinniśmy tę decyzję podjąć odpowiedzialnie.

 

Mieszkania na sprzedaż

Zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym mamy duży wybór nieruchomości. Decydując się na zakup mieszkania powinniśmy przeanalizować możliwie jak najwięcej czynników, które wpłyną na bezpieczeństwo inwestycji oraz naszą satysfakcję.

Za każdą decyzją zakupową stoją inne przesłanki. Dla każdego idealne – wymarzone mieszkanie oznacza coś całkiem innego.  Czym zatem należy się kierować przy zakupie mieszkania? Poniżej prezentujemy czynniki, które w dużym stopniu będą determinowały naszą decyzję o zakupie mieszkania.

 

 

mieszkanie na sprzedaż
Kupno mieszkania to bardzo ważna decyzja - należy ją odpowiednio przemyśleć

Czym kierować się przy zakupie mieszkania?

Planujesz zakup mieszkania? Sprawdź, czym kierować się, aby wybrać najlepszą ofertę. 

 

Lokalizacja mieszkania

Lokalizacja to niewątpliwie jeden z najważniejszych kryteriów wpływających na decyzję o zakupie nieruchomości. Przede wszystkim należy wybrać miasto oraz dzielnicę, która nas interesuje

 

Sprawdźmy czy wybrana przez nas lokalizacja należy do bezpiecznych. Aby pozyskać takie informacje powinniśmy odwiedzić naszą lokalizację o różnych porach dnia oraz nocy. Dodatkowo możemy także popytać się naszych przyszłych sąsiadów oraz spotkanych przechodniów o opinię na temat wybranej lokalizacji.

 

Wybierając lokalizację zwróćmy także uwagę na to jak daleko będziemy mieli do najbliższego parku, lasu czy innego obszaru zielnie, w którym będziemy mogli odpocząć.

 

Od wybranej lokalizacji mieszkania będzie też w dużej mierze zależała cena nieruchomości. Mało popularne dzielnice, które borykają się z wysokim bezrobociem swoich mieszkańców oraz brakiem perspektyw rozwoju, bardzo często oferują niższe ceny nieruchomości. Musimy więc określić jakie są nasze kryteria zakupu? Czy będziemy kierować się jedynie niską ceną, czy może zależy nam na atrakcyjnej lokalizacji.

 

Infrastruktura

Wybierając lokalizację musimy wziąć pod uwagę dostępną infrastrukturę drogową oraz łatwość przemieszczania się. Musimy wcześniej przeanalizować jaką odległość będziemy mieli do pracy, a także czy nasze dzieci będą miały możliwość bez większego problemu dotrzeć do szkoły. Przeanalizujmy łatwość dojazdu samochodem oraz komunikacją miejską.

 

Bardzo ważne jest także dostępna infrastruktura obiektów użyteczności publicznej. Jeżeli mamy dzieci lub planujemy założyć rodzinę, z pewnością bliska odległość do żłóbków, przeszkoli oraz szkół będzie ogromnym atutem wybranej lokalizacji.

 

Budownictwo

Nowoczesne budownictwo czy może mieszkania w starym budownictwie? Nasz wybór będzie pewnie uzasadniony od posiadanych przez nas środków finansowych. Oceniając aspekty budowlane musimy wziąć pod uwagę następujące elementy:

  • Ściany zewnętrzne budynku – sprawdźmy czy dom jest murowany czy wykonany z pustaków, a także czy budynek jest ocieplony.
  • Ściany konstrukcyjne – jakość ścian konstrukcyjnych wpłynie na wytrzymałość mieszkania. Oceńmy czy ściany zostały wykonane z betonu czy są to ściany murowane z elementów ceramicznych.
  • Ściany konstrukcyjne – mogą być wykonane z bloczków ceramicznych lub płyt kartonowo – gipsowych.
  • Okna i drzwi – jakość stolarki zewnętrznej do której zaliczymy okna i drzwi zewnętrzne.
  • Instalacje wewnętrzne, takie jak:
    • Instalacja grzewcza
    • Instalacja wodociągowa
    • Wentylacja
    • Instalacja kanalizacyjna
    • Instalacja elektryczna
    • Oświetlenie
    • Instalacja domofonowa
  • Jakość balkonu, klatki schodowej, wykończenia podłóg.

 

Powierzchnia i rozkład mieszkania

Wielkość mieszkania to niewątpliwie jedno z ważniejszych  kryteriów wyboru mieszkania. Bardzo często to właśnie powierzchnia dotychczasowego mieszkania jest głównym powodem decyzji  o zmianie mieszkania. Młode rodziny najczęściej decydują się na zakup większego mieszkania, a osoby samotne szukają nowego mieszkania, aby ograniczyć koszty związane z utrzymaniem niepotrzebnie dużego mieszkania.

 

Oceniając powierzchnię mieszkania oceńmy także, jaka jest rzeczywiście powierzchnia użytkowa nowego mieszkania. Może się okazać, że niefunkcjonalny układ mieszkania powoduje, że pomimo względnie dużej powierzchni, mieszkanie nie będzie dla nas atrakcyjne. Dlatego też analiza rozkładu mieszkania oraz wielkości pomieszczeń może mieć decydujący wpływ na ocenę atrakcyjności pomieszczenia.

 

Standard mieszkania

W zależności od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych powinniśmy wybrać mieszkanie o odpowiednim standardzie. Na rynku występują trzy główne poziomy standardu mieszkań:

niski standard – najczęściej występuje w starym budownictwie. Kupując takie mieszkania musisz liczyć się z koniecznością poniesienia dużych wydatków remontowych. Można wręcz założyć, że bez dużych wydatków remontowych nie będziesz miała możliwości zamieszkać w kupionym mieszkaniu.

średni standard – to najszersza grupa ofert dostępnych na polskim rynku wtórnym. Zakup mieszkania o średnim standardzie umożliwia wprowadzenie się do nowo zakupionego mieszkania bez konieczności ponoszenia gruntowych remontów. Wszelkie prace remontowe mają raczej na celu dostosowanie pomieszczeń do naszych indywidualnych potrzeb oraz preferencji związanych z wyglądem oraz funkcjonalnością mieszkania.

wysoki standard – mieszkania tego typu to zdecydowana mniejszość na polskim rynku. Najczęściej wysokim standardem mieszkań odznacza się nowe budownictwo. Często developerzy decydują się na budowę mieszkań o wysokim standardzie w momencie, gdy zbiorą odpowiednią grupę osób zainteresowanych zakupem takiego mieszkania.

 

 

Cena

Dla większości osób i tak cena mieszkania będzie czynnikiem determinującym zakup mieszkania. To właśnie od naszych możliwości finansowych będzie zależało to, na jaki dom będziemy mogli sobie pozwolić. Mając na uwadze nasze możliwości finansowe warto wcześniej ocenić naszą zdolność kredytową oraz dokładnie oszacować na jaki wydatek możemy sobie pozwolić.

 

Indywidualne preferencje

Dlatego też szukając mieszkania powinniśmy także zastanowić się, na czym nam osobiście najbardziej zależy.  Zakup mieszkania to często bardzo trudna decyzja, dlatego warto podejść do sprawy rzetelnie i odpowiednio wcześnie, aby nie podejmować decyzji pochopnie.